15 listopada, 2021
3 minuty czytania

Jak zadbać o przebieg konferencji prasowej krok po kroku?

Magdalena Skorupka-Kaczmarek

Kiedy znany jest już temat, miejsce i czas konferencji prasowej, należy zadbać także o komfort występujących, dziennikarzy podczas tego wydarzenia. Akredytacje, nagłośnienie, rzutnik, kostka … O czym jeszcze należy pamiętać?

Idealnie byłoby wiedzieć, ilu dziennikarzy pojawi się na konferencji prasowej. Możemy to zrobić poprzez wydawanie akredytacji i prośbę o potwierdzenie przez redakcje swojego udziału. Będzie to pomocne szczególnie w takiej sytuacji, gdy dziennikarzy zabieramy w miejsce zazwyczaj niedostępne, np. na plac budowy i musimy zadbać o ich wcześniejsze odpowiednie zabezpieczenie, a nawet przeszkolenie.

Ale życie pokazuje, że akredytacje nie zawsze się sprawdzają. W redakcjach temat czasem wskakuje, albo wypada z grafiku w ostatnim momencie. Nawet jeśli dziennikarze potwierdzają udział, potem mogą się z niego wycofać. I na odwrót.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Jak przeprowadzić konferencję prasową?

Jaką salę wybrać na konferencję prasową?

Dlatego organizując briefing prasowy czy konferencję prasową, lepiej nie wybierać ani najmniejszej, ani największej dostępnej sali. W małej może zapanować nieznośny tłok. Przepychający się reporter, który ma problem ze zdobyciem jakościowej informacji czy wykonaniem dobrego zdjęcia, to niezadowolony reporter.

Z kolei ogromna scena/sala, a na niej kilku mówców i nawet kilkanaście redakcji, będzie świecić pustkami. To bardzo źle wygląda w obiektywie kamery.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Dlaczego warto mówić i pisać prostym językiem?

Co ważne, miejsce na konferencję należy wybierać w taki sposób, by zadbać o komfort zabierających głos. Jeśli występujących jest wielu, musimy też mieć prowadzącego, który będzie po kolei oddawał im głos, a potem także moderował pytania dziennikarzy. Zwykle jest to rzecznik prasowy instytucji czy pracownik biura prasowego. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniej osoby, zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalnego konferansjera.

Jaki sprzęt podczas konferencji prasowej?

Osoby zabierające głos podczas konferencji prasowej, mogą siedzieć przy stole, na którym dziennikarze rozstawiają swoje mikrofony. Czasem taka sytuacja jest jednak niewygodna, bo mówiący znajdują się w pewnej odległości od siebie i dziennikarze, są zmuszeni do podchodzenia do stołu i przestawiania mikrofonów wraz ze zmianą mówcy. To powoduje chaos w trakcie wystąpień, co może wybić z rytmu osoby przemawiające.

Idealna wtedy jest tzw. dziennikarska kostka i własne nagłośnienie. Jeśli mamy dobry system dźwiękowy czy realizatora dźwięku, to do jednej kostki zamontowanej np. w połowie czy na końcu sali, mogą podpiąć się wszystkie redakcje.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Jak występować w sieci?

Czasem przy dużych wydarzeniach np. politycznych także o obraz dba sam organizator. Ale wynika to raczej z chęci kontrolowania perfekcyjnego przekazu i uniknięcia właśnie chaosu przed sceną, który mógłby zaburzyć transmisję i rozproszyć mówców.

Jeśli używamy rzutnika i monitora, nie powinien on być bezpośrednio za naszymi plecami. Postawmy go z boku, by mógł być widoczny zarówno dla prezentującego, jak i  dla dziennikarzy.

Konferencja prasowa na powietrzu

Przy dużych konferencjach prasowych, organizowanych na świeżym powietrzu, musimy zadbać również o nagłośnienie, podest, scenę i  jej zadaszenie. Przy konferencjach w zamkniętych pomieszczeniach należy pamiętać także o dobrym oświetleniu.

Sporo tego prawda? A to jeszcze nie wszystko… Zapraszamy także do innych materiałów na konferencji prasowej.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Kiedy zorganizować konferencję prasową?

A tych z Państwa, którzy potrzebują pomocy w tym temacie, zachęcamy do kontaktu.

https://www.youtube.com/watch?v=q0s7PIxXOgw

 

KomunikujMY nie panikujmy!

Magdalena Skorupka-Kaczmarek
CEO KomunikujMY

W lipcu 2019 roku założyłam firmę KomunikujMY, w której mogę realizować swoje pasje i widzieć twarze zadowolonych Klientów, choć ja wolę nazywać ich Partnerami na drodze do osiągnięcia komunikacyjnych celów.

Autorka posta

Podobne posty

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności